Projektantka wnętrz i home stagerka? Czy da się to pogodzić?

Shape Image One
Projektantka wnętrz i home stagerka? Czy da się to pogodzić?

O różnicach pomiędzy home stagingiem a projektowaniem wnętrz rozmawiamy z Agnieszką Grajek z biura projektowego Better Home Interior Design. Agnieszka jest projektantką wnętrz oraz home stagerką – wykonuje dwa pozornie podobne, ale w praktyce bardzo się od siebie różniące zajęcia.

Na czym polegają podstawowe różnice pomiędzy projektowaniem wnętrz a home stagingiem?

Różnic jest sporo. Zacznijmy od tego, że projektowanie jest znacznie dłuższym procesem, home staging trwa zdecydowanie krócej. Determinuje to nasze wybory. W przypadku projektowania możemy pozwolić sobie na elementy wyposażenia wykonane na zamówienie, natomiast w realizacjach home stagingowych musimy bazować na materiałach i produktach dostępnych od ręki.

Projektowanie jest procesem twórczym, w którym kreujemy przestrzeń od podstaw. W home stagingu edytujemy wnętrza, dopasowując się do zastanych elementów. Home staging zakłada uzyskanie maksymalnego efektu przy wykorzystaniu minimum środków, dlatego przed podjęciem prac sporządzamy precyzyjny kosztorys, który jest zatwierdzany przez klienta i nie powinien ulec zmianie. W przypadku projektowania mamy zdecydowanie większe możliwości, a budżet klienta bardzo często jest elastyczny. Projektując skupiamy się na potrzebach klienta, staramy się, by wnętrza wyrażały jego osobowość i zainteresowania. W przypadku realizacji home stagingowych dążymy do depersonalizacji wnętrz – muszą przypaść do gustu jak największej grupie osób, więc rezygnujemy ze zbyt odważnych kolorów i nietypowych rozwiązań.

Który model pracy jest prostszy?

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno projektowanie jak i home staging mają swoje lepsze i gorsze strony. W przypadku home stagingu duży plus stanowi umiarkowane zaangażowanie klientów, którzy po akceptacji budżetu zazwyczaj w pełni powierzają nam wykonanie zlecenia. Cały projekt wykonujemy w zgodzie z naszymi pomysłami. Natomiast problematyczna w home stagingu bywa nieprzewidywalność. Często zdarzają się niepożądane niespodzianki, których nie byliśmy w stanie przewidzieć. Z pozoru proste prace komplikuje niedostępność materiałów lub niestandardowe wymiary elementów wyposażenia. Czasem sytuacja zmusza nas do zmian w projekcie ze względu na niedostępność pewnych produktów lub długi czas oczekiwania, a jak wiadomo w home stagingu liczy się każdy dzień.

Kreując wnętrza od podstaw mamy więcej czasu do dyspozycji i możemy zaproponować niestandardowe i często ciekawsze rozwiązania. Projektowanie jest natomiast znacznie bardziej angażujące i obarczone dużą odpowiedzialnością.

Pracujesz zarówno jako home stager i projektantka wnętrz. Czy łatwo wykonywać te zawody równolegle? Łatwo się przestawiać?

Na początku bywało ciężko, bo przy home stagingu próbowałam przemycać nieco droższe elementy, co nie zawsze spotykało się z akceptacją klienta. Z kolei przy projektowaniu trzeba zawsze pamiętać o zdaniu klienta i o tym, że to do niego należy ostatnie słowo. Z czasem jednak można się z łatwością „przełączać” między projektami. Bywa to nawet pomocne, bo mamy sprawdzone niskobudżetowe rozwiązania, które możemy zastosować w projektowaniu. Często z naszych usług korzystają inwestorzy. Przygotowując ich nieruchomości na sprzedaż lub wynajem możemy stworzyć produkt idealny – mamy na uwadze zasady obowiązujące w home stagingu, a do tego tworzymy wyjątkowe i funkcjonalne wnętrza.

W Polsce nie ma szkoły przygotowującej do wykonywania tego zawodu. Czy wykształcenie projektowe pomaga czy raczej przeszkadza w home stagingu?

Moim zdaniem pomaga. Home staging to nie tylko naprawy i zakup dodatków. To również aranżacja przestrzeni. Dzięki umiejętnościom projektowym przestrzeń jest odpowiednio zaaranżowana i funkcjonalna. Myślę, że największe wyzwanie dla projektantów stanowi ograniczenie swobody działania. W home stagingu trzeba zaakceptować zastaną przestrzeń, dopasować się do niej, nie wprowadzać drogich i bardzo niestandardowych rozwiązań i przede wszystkim pamiętać o jasno określonym budżecie.