Domy gotowe do zamieszkania

Shape Image One
Domy gotowe do zamieszkania

Od kilku lat obserwujemy na rynku nowy trend: Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości gotowe do zamieszkania. 

Kupujący cenią sobie wygodę, a przede wszystkim czas. Nie każdy potrafi ogarnąć cały proces remontowy. Niektórym projektowanie i urządzanie własnego gniazdka sprawia ogromną przyjemność, dla innych przebrnięcie przez remont wiąże się z niewyobrażalnym stresem i dyskomfortem. 

Względy ekonomiczne

Osoby pragnące kupić na rynku wtórnym nieruchomość na własne potrzeby chętniej wybiorą dom, który jest gotowy do wprowadzenia się, niż obiekt, który wymaga jeszcze remontu, przebudowy, poprawek, przeprojektowania. Za taką decyzją stoi wiele czynników. Dla jednych kluczową sprawą są kwestie ekonomiczne. Sam zakup nieruchomości jest tak dużym obciążeniem finansowym, że ewentualny remont lub zmiana wystroju nie wchodzą w grę. Kupujący nie są gotowi na kolejne wydatki, wybierają zatem nieruchomość gotową do zamieszkania, a kwestię ewentualnego remontu odkładają na przyszłość.

Wygoda

Remont to nie tylko koszty, ale przede wszystkim niedogodność. Ciężko jest mieszkać w remontowanym lokalu. Szczególnie dla rodzin z dziećmi może to być sytuacja bardzo uciążliwa. Na czas prac trzeba wynająć kolejne lokum lub pomieszkiwać na walizkach. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Osobną kwestię stanowi obecnie dostępność ekip remontowych. Obserwujemy duży ruch na rynku nieruchomości, a co za tym idzie – ogromny popyt na usługi remontowo-wykończeniowe. Na dobrego fachowca trzeba czasami czekać miesiącami. Wykończenie nawet niewielkiego mieszkania może się przeciągać w nieskończoność. Ceny rosną a fachowców brak. Nic dziwnego, że wielu kupujących wybiera nieruchomości gotowe do zamieszkania. 

Mieszkanie ‘pod klucz’

Jeśli sprzedajesz dom lub mieszkanie, rozważ przeprowadzenie ekstremalnego home stagingu czyli przygotowania nieruchomości ‘pod klucz’. Taki zabieg wymaga nakładów finansowych, trzeba spodziewać się również, że metamorfoza zajmie przynajmniej kilka tygodni, ale wysiłek z pewnością się opłaci. Docelowo home staging będzie mieć ogromny wpływ nie tylko na tempo, ale także na cenę sprzedaży. 

O czym warto pamiętać?

Nie jest tajemnicą, że pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie. Potencjalny kupujący powinien poczuć, że może w danej nieruchomości zamieszkać, choćby od jutra. Dom musi być czysty, sprawny technicznie, dobrze utrzymany i funkcjonalnie urządzony. Estetyka pozostaje kwestią drugoplanową, choć pożądane są neutralne kolory i aktualne trendy w wystroju wnętrz. Wśród potencjalnych nabywców znajdą się zarówno amatorzy wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych, zwolennicy stylu skandynawskiego lub prowansalskiego. Ważne, aby nieruchomość urządzona była w jednym stylu, spójnie i konsekwentnie.