Niezbędne narzędzia

Shape Image One
Niezbędne narzędzia

Większość podstawowoych narzędzi z pewnością już posiadacie. Nie musicie kupować drogich gadżetów, żeby profesjonalnie przeprowadzić home staging. Najistotniejsze w pracy home stagera są wasze umiejętności. Ale nie oszukujmy się, bez pewnych sprzętów tej pracy po prostu wykonać się nie da. Przygotowaliśmy zestawienie narzędzi niezbędnych w pracy home stagera, a także tych, bez których można się obejść, ale które bywają bardzo przydatne. Większość z nich prawdopodobnie już macie w domu. Nie wszystkie narzędzia przydadzą się każdemu. Nie każdy dobry home stager ma dryg do majsterkowania, nie każdy potrafi szyć na maszynie. To kwestia osobistych preferencji i doświadczenia. Każdy decyduje, jaki zakres prac jest w stanie wykonać samodzielnie. Sprawdźcie, co może się wam przydać. Zazwyczaj wychodzimy do klienta z taśmą mierniczą, smartfonem i głową pełną pomysłów. To podstawowe wyposażenie, niezbędne, by rozpocząć pracę. Później przyda się jeszcze kilka dodatkowych akcesoriów. Jedno jest pewne – bez miarki i samochodu nie zrobicie kariery w tym zawodzie.

MIARKA LUB DALMIERZ

Najpotężniejszym narzędziem home stagera (oprócz wrodzonej intuicji, poczucia estetyki, kreatywności i wyobraźni) jest miarka. Precyzyjne wykonanie pomiarów jest bardzo ważne. Musicie dokładnie zmierzyć wszystkie pomieszczenia, aby znaleźć odpowiednie wyposażenie i zachować prawidłowe proporcje. Precyzyjne wykonanie pomiarów ma szczególne znaczenie przy szacowaniu budżetu. Już na pierwszej wizycie musimy wiedzieć, czy element, który wymaga wymiany ma standardowy czy nietypowy wymiar. Standardowe elementy wyposażenia kupimy szybko i w dużo niższej cenie. Dlatego miarka i dalmierz to absolutnie niezbędne i podstawowe narzędzia, z których korzystamy już podczas pierwszej wizyty w domu klienta. Najlepiej używać i miarki i dalmierza. Prostszy i dużo szybszy w użyciu jest dalmierz, natomiast tradycyjną miarką zmierzymy wszystkie drobne odległości i zaokrąglenia, z którymi dalmierz sobie nie poradzi. Pamiętajmy, że dalmierz działa na baterie, które w każdej chwili mogą się wyczerpać. Dlatego w odwodzie mamy ze sobą miarkę. Jeżeli planujecie zakup dalmierza, polecamy te laserowe – mierzą precyzyjniej od ultradźwiękowych. 

SAMOCHÓD

Praca home stagera to nieustanne przemieszczanie się z torbami, pudłami, różnymi sprzętami i dekoracjami. Home stager dużą część dnia spędza w ruchu – krąży między domem klienta a marketami budowlanymi i salonami z wyposażeniem wnętrz. Chociaż znaczna część zakupów przeniosła się do internetu, home stagerzy nadal są ulubionymi klientami sklepów wnętrzarskich. Z reguły nie mamy czasu na zamawianie wyposażenia, zdecydowanie częściej kupujemy elementy dostępne w sklepach stacjonarnych. A to wiążę się z przemieszczaniem i przewożeniem sprzętów. Mobilność to podstawa. Bez samochodu po prostu nie da się pracować w tym zawodzie. Wygodniejszy będzie model combi, chociaż małe auto, które wszędzie zaparkuje też ma swoje plusy. 

APARAT FOTOGRAFICZNY LUB TELEFON 

Zdjęcia wykonujemy na ogół dwa razy – podczas pierwszej wizyty i po zakończeniu prac. Zdjęcia zrobione w trakcie pierwszej konsultacji to fotografie robocze – pomogą nam w pracy nad wnętrzem, gdyż podczas jednej wizyty w domu klienta wielu szczegółów nie zapamiętujemy. Zdjęcia te możemy robić aparatem lub smartfonem, nie ma to większego znaczenia. Osobną kwestią jest wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej stanowiącej przygotowanie oferty sprzedaży lub najmu danego lokalu. Na ogół taką sesję wykonuje profesjonalny fotograf a nie home stager. To zależy oczywiście od umiejętności home stagera. Jeżeli czujecie się na siłach i potraficie robić dobre zdjęcia, możecie wykonać sesję samodzielnie. Pamiętajcie jednak że dobra fotografia wnętrz nie jest prosta. Takie zdjęcia trzeba umieć robić. Nie warto, by świetna stylizacja poszła na marne przez nieprofesjonalnie wykonaną sesję fotograficzną.

KOMPUTER

Przyda nam się edytor tekstu do korespondencji i przygotowania oferty oraz arkusz kalkulacyjny do tworzenia budżetu i obsługi bardziej skomplikowanych zleceń. Warto zwrócić uwagę na estetykę przygotowanej przez nas oferty. Klient powinien otrzymać schludny dokument zawierający szczegółowe ustalenia dotyczące zakresu i kosztów proponowanej usługi. Home stager potrzebuje również prostego oprogramowania do projektowania. Wystarczy opanować je w stopniu podstawowym, by móc zbudować rzut z góry (plan mieszkania) i proste trójwymiarowe modele, umożliwiające prezentację proponowanych zmian. Na rynku znajdziecie sporo darmowych programów, które w zupełności wystarczą. Polecamy SketchUp Make albo pCon.planner. Osoby, które odkryją w sobie talent do projektowania komputerowego mogą wyspecjalizować się w usłudze typu visual staging. Usługa ta polega na przygotowaniu wizualizacji wnętrz, które wymagają gruntownej zmiany, ale ich właściciele nie chcą lub nie mogą przeprowadzić proponowanych zmian. Home stager może wówczas wirtualnie pokazać potencjał danego lokalu.

WZORNIKI

Home stager wozi w bagażniku całą masę wzorników kolorów, laminatów i tkanin. Podstawa to wzornik kolorów NCS, ale jeżeli takowego nie mamy wystarczy każdy inny wzornik popularnych producentów farb. Pamiętajmy, że to co dla nas oczywiste, może być zupełnie niezrozumiałe dla klienta. Dużo łatwiej jest pokazać kolor lub fakturę, niż wytłumaczyć, co mamy na myśli mówiąc o pudrowym różu lub chłodnej mięcie.

ŻELAZKO I DESKA DO PRASOWANIA

Najlepiej sprawdza się żelazko parowe lub parownica. Prasowanie to żmudne zajęcie i nie każdy je lubi, ale to nieodzowny element w pracy home stagera. Po pierwsze, pogniecione tkaniny wyglądają niechlujnie i nie zrobią dobrego pierwszego   wrażenia, na którym tak nam zależy. Po drugie, o ile na żywo zagniecione zasłony i narzuty nie rzucają się tak bardzo w oczy, na zdjęciach wyglądają naprawdę fatalnie.

ZESTAW DO SPRZĄTANIA

Odkurzacz, mop, ręczniki papierowe, gąbki, chemia gospodarcza… Na ogół sprzątaniem lokalu zajmuje się osobna ekipa, ale dobry home stager na końcu sam przeprowadza ‘test białej rękawiczki’ i doprowadza lokal do stanu idealnego. Mieszkanie po wykonaniu home stagingu powinno lśnić i pachnieć.

PROSTE NARZĘDZIA I DRABINA

Każdy musi mieć śrubokręt i młotek, to podstawa. Zakres wykorzystywanych narzędzi zależy od modelu pracy i własnych umiejętności. Jedni mają smykałkę do majsterkowania i potrafią samodzielnie korzystać z wiertarki, inni wolą zlecać te prace podwykonawcom. Większość home stagerów współpracuje z ekipami remontowymi i nie wykonuje samodzielnie wielu prac wykończeniowych. Często jednak, okazuje się, że w ostatniej chwili trzeba dokręcić obluzowane drzwiczki albo skręcić szafkę nocną. Narzędzia przydadzą się też do skręcania nowych elementów wyposażenia. Drabina jest niezbędna do wieszania zasłon, obrazków, wkręcania żarówek. Już wiecie, dlaczego przyda się wam duży samochód?

MASZYNA DO SZYCIA

Nie jest niezbędna, ale bardzo się przydaje. Jeżeli ktoś umie i lubi szyć będzie mu prościej i szybciej samemu uszyć lub poprawić proste dekoracje niż zlecać tę pracę kolejnej osobie. W home stagingu (jak w każdej innej pracy) należy wykorzystywać swoje talenty. Podszycie czterech zasłon zajmie kilka chwil osobie sprawnie obsługującej maszynę do szycia. Po co więc jechać do krawcowej i czekać na wykonanie usługi?