Najważniejsze różnice pomiędzy home stagingiem a projektowaniem.

Shape Image One
Najważniejsze różnice pomiędzy home stagingiem a projektowaniem.

Przygotowaliśmy małą ściągę – zestawienie najistotniejszych różnic w pracy home stagera i projektanta. Te dwa zajęcia, choć bardzo do siebie podobne, w rzeczywistości bardzo się różnią.

CZAS REALIZACJI

HOME STAGING: Krótki czas realizacji, na ogół większość prac zajmuje około trzech tygodni, w przypadku mniejszych zmian wystarczą nawet dwa tygodnie. Ze względu na ograniczenia czasowe musimy bazować na materiałach, które są dostępne od ręki.

PROJEKTOWANIE: Znacznie dłuższy proces, samo przygotowanie projektu trwa około dwóch miesięcy, a realizacja zazwyczaj kolejne dwa lub trzy. Dzięki temu możemy wybierać elementy dostępne na zamówienie.

DOWOLNOŚĆ KREACJI

HOME STAGING: Edytujemy zastaną przestrzeń, dopasowując się do istniejących już elementów i klimatu mieszkania/domu.

PROJEKTOWANIE: Projektowanie jest procesem twórczym, najczęściej zaczynamy wszystko od początku.

BUDŻET

HOME STAGING: Bardzo duża różnica w budżecie. Home staging ma zazwyczaj charakter niskobudżetowy (wyjątek stanowią mieszkania wymagające prac remontowych), zawsze przygotowujemy dokładny kosztorys prac, który jest zatwierdzany przez klienta i raczej nie ulega zmianie (wyjątek stanowią tzw. ‘niespodzianki’, których nikt nie miał możliwości przewidzieć, ale i tak zazwyczaj zakładamy jakąś rezerwę w budżecie).

PROJEKTOWANIE: Klienci mają zdecydowanie większy budżet, który bardzo często jest elastyczny, pierwotne założenia mogą się zmienić, jeżeli wytłumaczymy klientowi, że warto zainwestować w coś, co będzie służyło przez lata i jest lepszej jakości.

CHARAKTER PRAC

HOME STAGING: Dążymy do depersonalizacji wnętrz – usuwamy pamiątki właścicieli, ich zdjęcia i bibeloty, neutralizujemy przestrzeń. Wnętrza muszą przypaść do gustu jak największej grupie odbiorców, dlatego rezygnujemy ze zbyt odważnych kolorów i bardzo nietypowych rozwiązań.

PROJEKTOWANIE: Projektując wnętrza skupiamy się na indywidualnych potrzebach klienta, wnętrza są spersonalizowane, wyrażają osobowość właściciela, pokazują jego zainteresowania.

WSPÓŁPRACA Z KLIENTEM

HOME STAGING: Klienci zazwyczaj w pełni powierzają nam projekt.

PROJEKTOWANIE: Klienci są bardzo zaangażowani w prace.