Home staging w ogrodzie

Shape Image One
Home staging w ogrodzie

Co sprawia, że marzymy o domu? Metraż? Oczywiście ma ogromne znaczenie. Potrzebujemy przestrzeni. Szczególnie rodziny z dziećmi marzą o własnym pokoju dla każdego domownika, gabinecie do pracy, dużej jadalni, spiżarni, garażu. Te przestrzenie są niezwykle istotne, ale to nie one pobudzają naszą wyobraźnię i zmysły. Zimą najistotniejszym elementem, który wpływa na emocje kupującego dom jest kominek. Latem tę rolę przejmuje ogród. Choć nakłady na stylizację zewnętrza domu na pierwszy rzut oka wydają się mało praktyczne, zdecydowanie warto zainwestować w tzw. garden staging. 

JAK SPRZEDAWAĆ TO LATEM!

Lato to najlepszy moment na sprzedaż domu. Zainteresowanie kupnem domu pojawia się na wiosnę i słabnie, gdy przychodzi chłodna, jesienna pogoda. Kluczowym elementem sprzedającym dom w ciepłe dni jest ogród, dlatego niezwykle istotne jest jego odpowiednie przygotowanie. Ogród stanowi przedłużenie salonu. Od kwietnia do września duża część życia domowników toczy się właśnie w ogrodzie. Warto odpowiednio przygotować tę przestrzeń, by rozbudzić marzenia o sielskim życiu rodzinnym: dzieciach pluskających się w basenie, sobotnim grillowaniu w gronie przyjaciół, rodzinnych obiadach na tarasie, porannej kawie wśród śpiewu ptaków, popołudniowych drzemkach w hamaku.

SCHLUDNA WIZYTÓWKA

Ogród to wizytówka domu. Piękny, zadbany i dający poczucie prywatności znacząco podnosi wartość nieruchomości w oczach potencjalnego nabywcy. Dlatego ogród powinien być starannie wypielęgnowany. Kluczowe elementy garden stagingu to zadbana zieleń, skoszona trawa i wydzielona przestrzeń na strefę relaksu. Przy wejściu do nieruchomości nie mogą witać nas uschnięte rośliny ani puste donice. Ze względu na nasz zmienny klimat, przed domem dobrze wyglądają rośliny zimozielone, wiosną i latem można kompozycję wzbogacić o kolorowe kwiaty. Jeżeli sami przeprowadzamy prace (bez pomocy profesjonalnego ogrodnika), pamiętajmy, by nie oszpecić ogrodu nadmiernym przycinaniem roślin. Zarośnięte chwastami chaszcze wyglądają fatalnie, ale pusty, ogołocony z zieleni ogród również nie zrobi dobrego wrażenia.

PORZĄDKI

Prace zaczynamy od generalnych porządków przed domem. Usuwamy wszystkie zbędne i niepotrzebne przedmioty sprzed wejścia. Porządkujemy również podjazd pod dom od strony ulicy. Patrząc na dom i całe otoczenie posesji z zewnątrz analizujemy stan takich elementów jak dach, rynny, uszkodzona kostka brukowa, spękane ogrodzenie, niedziałająca brama, klamka czy dzwonek do drzwi. Jeżeli posiadłość nie jest ogrodzona, należy się upewnić, że granice działki są czytelne dla przyszłego nabywcy. 

OKNA SĄ WAŻNE

Nie zapominajmy o oknach, których dokładne umycie jest obowiązkowym elementem w home stagingu. Także tu należy zadbać o porządek – przedmioty leżące na parapetach są widoczne z zewnątrz i mogą psuć widok elewacji budynku. Należy się upewnić, czy żaluzje i rolety w każdym oknie są opuszczone do tej samej wysokości. Dzięki temu klient oglądający dom z zewnątrz będzie miał poczucie optycznego porządku. 

KOLOR I OŚWIETLENIE

Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodu. Jeżeli na posesji nie ma przygotowanego zewnętrznego systemu oświetlenia dobrym rozwiązaniem będą lampy lub lampiony solarne. Meble tarasowe warto ozdobić kocami i poduchami, by zapraszały do odpoczynku. Pamiętajmy, by schemat kolorystyczny dodatków ogrodowych korespondował z wystrojem wnętrza. Nie ma drugiej szansy na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Dlatego tak istotne jest, aby przestrzeń przed domem w maksymalnym stopniu zachęcała do obejrzenia tego, co kryje się wewnątrz.