Home staging a koniunktura na rynku nieruchomości

Shape Image One
Home staging a koniunktura na rynku nieruchomości

Pandemia koronawirusa w ciągu zaledwie kilku tygodni wywróciła nasz świat do góry nogami. Znaleźliśmy się w trudnej i niezrozumiałej rzeczywistości. Chwilowo trwamy w zawieszeniu. Polityka izolacji zahibernowała świat, ale wiemy, że prędzej czy później sytuacja ustabilizuje się, a my będziemy mogli wreszcie wyjść z domów i powrócić do życia, być może innego niż do tej pory. 

CZEKAJĄ NAS ZMIANY

Czy świat się zmieni? Zapewne tak. Czy czeka nas ogólnoświatowy kryzys gospodarczy? Zapewne tak. Jak bardzo odbije się on na rynku nieruchomości w Polsce? Tego jeszcze nie wiemy. Nie próbujemy nawet zgadywać, bo mądrzejsze od nas głowy nie potrafią przewidzieć, jak będą wyglądać najbliższe miesiące. Mamy dla was jednak pocieszającą wiadomość. Home staging powinien mieć się dobrze. Home stagerzy potrzebni są w równym stopniu w czasie hossy jak i w czasie kryzysu. Być może nawet bardziej pożądane są nasze usługi w czasie kryzysu. Zmienia się jedynie formuła pracy.

CZEMU SŁUŻY HOME STAGING?

Jak wiecie home staging to przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub najmu czyli stworzenie z nieruchomości produktu i wprowadzenie go na rynek. Mówimy o bardzo wyjątkowym produkcie. Z racji ceny jest to produkt relatywnie luksusowy, z racji funkcji – absolutnie niezbędny. Potrzeba posiadania dachu nad głową jest jedną z podstawowych potrzeb bytowych. Popyt na mieszkania był, jest i zawsze będzie. Home stagerzy mają pełne ręce roboty zarówno w czasie hossy jak i bessy. Zmienia się nieco specyfika ich pracy. Przyjrzyjmy się różnicom w charakterze naszej pracy w sytuacji, gdy rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija i gdy wpada w zapaść.

HOSSA NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Gdy rynek rozkwita, jak miało to miejsce jeszcze kilka tygodniu temu, nieruchomości sprzedają się jak gorące bułeczki, a ich ceny nieustająco rosną. Taka sytuacja przyciąga inwestorów. Wielu z kupujących nie poszukuje mieszkań dla siebie, ale kupuje pod kątem inwestycji. W czasie hossy home stagerzy częściej współpracują z inwestorami, którzy potrzebują pomocy w przygotowywaniu mieszkań na wynajem. 

HOME STAGERZY I INWESTORZY

Często do zadań home stagerów należy zmiana przeznaczenia lokalu – na najem długoterminowy, krótkoterminowy lub najem na pokoje. Pracując dla właścicieli home stagerzy podnoszą wartość nieruchomości i przyspieszają transakcję.

W sytuacji, gdy popyt jest bardzo duży, na rynku pozostają jedynie nieruchomości trudne lub takie, wobec których właściciele mają bardzo duże oczekiwania finansowe. W takich sytuacjach sprzedający chętnie sięgają po pomoc home stagera.

HOME STAGERZY I FLIPERZY

Gdy ceny nieruchomości szybują w górę rośnie popularność tzw. flipów – inwestorzy wyszukują atrakcyjne lokale do remontu i odsprzedają je z zyskiem. Home stagerzy mogą współpracować z fliperami, znacznie częściej jednak podejmują współpracę z inwestorami. Fliperzy zazwyczaj przygotowują nieruchomości do sprzedaży bez wyposażenia, co ogranicza pole działania home stagerów.

KRYZYS NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Inaczej wygląda praca home stagera w czasie kryzysu, gdy mamy do czynienia z dużą podażą mieszkań i stosunkowo niewielką grupą kupujących. Paradoksalnie, w tym okresie usługi home stagera są bardzo pożądane. W czasie kryzysu nie jest niczym niezwykłym widok kilku domów na sprzedaż na tej samej ulicy. Kupujący mają mniejszą motywację do zakupu, ponieważ wiedzą, że zwiększona podaż oznacza, że ceny mogą dalej spadać. Jest to czas, gdy sprzedają się nieruchomości w okazyjnej cenie lub lokale wyjątkowe – bardzo atrakcyjne lub dobrze przygotowane do sprzedaży. Kupujący są wybredni, mogą przebierać w licznych ofertach. Sprzedający potrzebują profesjonalnej pomocy, by móc wyróżnić swoją ofertę na tle innych. Odpowiednie przygotowanie nieruchomości znacznie zwiększa jej szanse na sprzedaż. 

HOME STAGERZY I POŚREDNICY

W czasie zapaści na rynku home stagerzy częściej obsługują nieruchomości na sprzedaż, choć rynek najmu też się rozwija, gdyż soby, których nie stać na własne mieszkanie zmuszone są do szukania lokali na wynajem. W czasie bessy pośrednicy w obrocie nieruchomościami chętniej nawiązują współpracę z home stagerami. Zlecają profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, ponieważ duża konkurencja na rynku wymusza potrzebę wyróżnienia danej oferty na tle innych. Bardzo istotne okazują się zdjęcia do prezentacji nieruchomości w internecie. Wiele ofert zostaje odrzuconych już na wstępnym etapie, tylko ze względu na nieprofesjonalnie zrobioną sesję fotograficzną.

ZMIANA FUNKCJI NIERUCHOMOŚCI

Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pandemia koronawirusa spowoduje zapaść na rynku najmu krótkoterminowego, a co się z tym wiąże – lokale przygotowane pod tym kątem będą musiały przejść metamorfozę. Home stagerzy będą proszeni o przywrócenie pierwotnego przeznaczenia lokalu. Naszym zadaniem będzie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub na najem długoterminowy.