Home stager… czy da się to przetłumaczyć?

Shape Image One
Home stager… czy da się to przetłumaczyć?

Często nasze wpisy na Facebooku spotykają się z dużą krytyką… purystów językowych. Pytacie, dlaczego nie używamy polskiej nazwy, dlaczego zaśmiecamy język. Czy nie da się inaczej, ładniej, zgrabniej (czytaj: po polsku) nazwać wykonywanego przez nas zawodu? 

Zgadzamy się. Już sam termin home staging jest trudny do wymówienia i niezbyt zgrabnie brzmi po polsku, nie wspominając o odmianie. Zwroty usługa home stagingowa, przeprowadzanie home stagingu, grupa home stagerów sprawiają, że puryści językowi rwą włosy z głowy. Zastanówmy się więc, czy istnieje polski odpowiednik nazwy tego ciekawego zawodu?

Home stager nie jest projektantem wnętrz. Projektant wnętrz to specjalista w dziedzinie kształtowania przestrzeni, który oprócz poczucia estetyki, posiada wiedzę z zakresu prawa budowlanego, ochrony środowiska czy np. materiałoznawstwa. 

Home stager nie jest dekoratorem wnętrz, którego praca skupia się na doborze mebli, kolorów, akcesoriów.

Home stager nie jest również stylistą wnętrz. Stylista to dekorator wnętrz, który aranżuje/dekoruje/stylizuje zaprojektowane już wcześniej wnętrze na potrzeby np. sesji zdjęciowej.

Home stager nie projektuje wnętrza, ale edytuje zastaną już przestrzeń. Przygotowuje wnętrze do sprzedaży. Ustala, jaką grupę nabywców zainteresuje dany lokal, następnie aranżuje wnętrze tak, by w jak najwyższym stopniu spełniało oczekiwania danej grupy odbiorców. Łączy w swojej pracy wiele elementów, jest zatem w pewnym stopniu dekoratorem, jest stylistą, ale także psychologiem i specjalistą od marketingu. 

Angielski zwrot home staging zawiera kluczową informację – aranżowanie domu na potrzeby sprzedaży lub najmu. Czy pojawi się, a przede wszystkim czy przyjmie się w naszym języku polski odpowiednik dla nazwy tego zawodu? Spotkaliśmy się ze sformułowaniem reżyser przestrzeni, choć nam to określenie wydaje się nieco wydumane. A może reżyser scen domowych jak sugeruje tłumacz Google? ☺ Nam podoba się dosyć trudna do wymówienia nazwa aranżer wnętrz. Czy się przyjmie? Czas pokaże. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opinii! Póki co zajmujemy się home stagingiem! 😉